Jak správně sedět při bolestech zad

Zatímco v minulosti vykonávala kancelářské práce jen malá část populace, dnes nejsou sedavá zaměstnání nic výjimečného.

I následkem toho se velmi rozšířily bolesti zad (u nás jimi trpí zhruba 300 tisíc lidí v produktivním věku), protože jen málokdo umí správně sedět.

Nejčastější chybou je takové držení těla, kdy máme hlavu předsunutou dopředu. Stejně tak je nepřirozené, když se na monitor nedíváme dopředu, ale do strany, zatímco tělo je ke stolu kolmo (typicky jde o problém lidí pracujících v zákaznických službách).

Všechna doporučení, jak správně sedět, se shodují v jednom: je třeba sedět vzpřímeně a nehrbit se. Nohy by se měly dotýkat země celou ploskou chodidla, kolena mají být v úhlu 90 stupňů a být od sebe vzdálená na šířku pánve.

Důležitá je též kvalitní židle. Nemusíte přitom vyhazovat příliš velké peníze. Stačí, aby byla otočná, měla výškově nastavitelný sedák a podpěrky rukou, aby opěrka zad kopírovala tvar páteře a byla dostatečně vysoká.

Dále je podstatné, abyste na židli neseděli celou pracovní směnu bez přestávky. Pokud nemáte prostor na pár cviků několikrát denně, alespoň se jednou za dvacet minut vestoje protáhněte, případně udělejte pár kroků po kanceláři.

Lidé se sedavým zaměstnáním by rovněž měli pravidelně sportovat nebo cvičit. Na dlouhé sezení není naše tělo nastaveno, proto je třeba nepřirozenou polohu kompenzovat zdravým pohybem.