5 tipů, jak předejít bolesti zad

Nevěnujete se profesionálnímu sportu ani netrpíte závažnější chorobou, a přece vás bolí záda? Existuje několik každodenních činností, které našim zádům dávají pořádně zabrat. Poradíme vám, které to jsou a jak zmírnit jejich dopad.

1) Dlouhé stání? Sezení může být horší

Stát celý den na nohou je náročné, paradoxně ale sezení může tělo zatěžovat více. Člověk na něj totiž není stavěný – a přesto sedíme 8 hodin v práci, potom sedneme do auta, dojedeme domů a pro změnu si znovu sedneme.

Takové mnohahodinové sezení:

  • přetěžuje páteř
  • způsobuje svalovou disbalanci
  • zhoršuje krevní a lymfatický oběh
  • zpomaluje spalování tuků a přispívá k jejich ukládání

Vede tak nejen k bolestem zad, ale také k obezitě a problémům se srdcem.

Dlouhé sezení vede nejen k bolestem zad, ale také k obezitě a problémům se srdcem.

Jak zmírnit dopady dlouhého sezení?

Než si místo židle poběžíte koupit gymnastický míč, zpomalte. Dlouhodobé sezení na nestabilní podložce vede k přetěžování stabilizačního systému, opět si tak zaděláváte na problémy. Raději si pořiďte kvalitní židli, která podporuje správné sezení.

Jak vypadá zdravý sed?

  • Obě nohy se opírají celými chodidly o zem.
  • Jsou rozkročené na šířku pánve.
  • V kotnících, kolenou a kyčlích svírají nohy pravý úhel.
  • Nehrbíte se, neskláníte hlavu a nemáte kulatá ramena.
  • Sedíte rovně, neopíráte se o loket a nenakláníte se na jednu stranu.

Ani v případě, že dodržujete správné sezení, neseďte více hodin v kuse. Každou hodinu se zvedněte, protáhněte se a projděte se po kanceláři.

2) Podpatky, platforma nebo balerínky? Nejlépe ani jedno 

Vypadají sice krásně, ale do budoucna nám mohou přinést spoustu problémů. Vysoké podpatky nutí nohu do nepřirozené polohy, prsty se ohýbají a jsou pod takovým tlakem, že hrozí poškození jak kůstek a kloubů, tak svalů a šlach. Nošením podpatků trpí klenba, pata, kolena a kyčle, dojít může také k nepříjemnému zkrácení Achillovy šlachy. O riziku podvrtnutí kotníku a potrhání vazů ani nemluvíme.

Vysoké podpatky nebo tenisky?

Podpatky v tom nejsou samy – škodí vám i balerínky, žabky a boty na platformě. Balerínky a žabky neposkytují podporu klenby ani paty a nohy nechrání, platformy zase znemožňují přirozené ohýbání prstů a zvyšují riziko úrazu kotníku.

Jak se obout zdravě? Dbejte na to, aby:    

  • boty měly stélku tvarovanou podle přirozeného tvaru nohy
  • podporovaly správnou pozici paty.
  • neutlačovaly prsty ve špičce ani nohu z boků příliš úzkým tvarem.
  • měly podpatek vysoký 1–3 cm

Tip: Pokud máte oblíbené boty, které nesplňují požadavek tvarované stélky a podpory klenby, pořiďte si do nich anatomické vložky.

3) Kouření škodí na všech frontách

Na každé krabičce cigaret se dočtete, že kouření způsobuje rakovinu nebo snižuje plodnost. Možná jste ale nevěděli, že má vliv i na vaše záda.

  • Může vyvolat vznik bolestivých zánětů v oblasti zad
  • Zpomaluje hojení (např. po operaci) a zvyšuje vnímání bolesti
  • Zhoršuje krevní oběh a snižuje přísun kyslíku pracujícím svalům nejen na zádech
  • Přetěžuje páteř kvůli nucenému kašlání

4) SMSkový a monitorový krk

Víte, kolik váží vaše hlava? Přibližně 5 kilogramů. A teď si představte, jak těch 5 kilo zatěžuje vaše krční svaly pokaždé, když se skláníte nad mobilem. Zátěž je až 5× větší než při přirozené pozici hlavy.

Žena si mne bolavý krk.

Stejnou zátěž přináší i špatná pozice monitoru – měli byste ho mít vždy ve výši očí tak, abyste nemuseli sklánět hlavu. Předejdete tak bolestem nejen krku, ale celých zad. Také nikdy nepracujte s notebookem položeným na klíně. A pokud ťukáte do mobilu, snažte se ho držet ve výši očí, ideálně mu ale věnujte jen minimum času.

5) Myš & klávesnice. Ve špatné výšce jsou nebezpečná dvojka

Pokud ke své práci používáte počítačovou myš, může dojít k přetížení vazivových struktur a svalů ruky, zápěstí a předloktí. Takový bolestivý stav se nazývá syndrom počítačové myši. V horším případě může vést k vážnějšímu syndromu karpálního tunelu, kdy už nejsou poškozeny jen svaly a vazy, ale také nervová struktura a dochází k častým bolestem  zápěstí a prstů, brnění a pálení.

Jak předejít „počítačovému zápěstí?

Hlídejte si správnou polohu ruky. Zápěstí by mělo být vždy v rovině, nesmí být zalomené. Pomůžou vám s tím speciální podložky, správná výška stolu nebo ergonomická myš. Nezapomínejte také přerušovat práci na počítači a zápěstí si procvičit.

Pár rad na závěr

Ať už zatěžujete svá záda jakkoliv, pečujte o ně a ony vám ve stáří poděkují. Pokud potřebujete rychlou úlevu od bolesti zádových svalů či namožených šlach, sáhněte po Aulin gelu – nanáší se přímo na postižené místo, takže zbytečně nezatěžuje organismus a tlumí bolest přímo v místě aplikace.

Aulin 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.