Zánět šlach trápí nejen sportovce, riziková je i práce za počítačem

Otok, zarudnutí a úporná bolest. Pokud zánět šlach dostihl i vás, nezoufejte. Přečtěte si náš článek, kde vám poradíme, jak se onemocnění co nejrychleji zbavit a příště se mu úspěšně vyhnout.

Zpozorněte už při vyšší citlivosti šlach

Zánět šlach se většinou rozvíjí pozvolna, takže si ho nemusíte všimnout hned. Místo, kde zánět vzniká, začne být citlivější a na pohmat teplejší. Bolest se většinou ze začátku projevuje jen při pohybu, pokud ale budete dál šlachu přetěžovat, místo začne bolet i v klidu. Výjimkou není ani akutní zánět po extrémním zatížení nebo sportovním výkonu. Proto pokud začínáte sportovat, zvyšujte zátěž postupně tak, aby si tělo stihlo zvyknout.

Pán si mne namožený kotník
 V počátcích zánětu se může bolest projevovat jen při pohybu

Hrozbou je stereotyp a nadměrná fyzická zátěž

Hlavní příčinou zánětu bývá opakované přetěžování jedné části těla bez dostatku odpočinku. Zánět tedy nemusí způsobit jen sportování, ale i práce v kanceláři nebo dlouhodobě opakující se manuální činnost. Mezi nejčastěji postižená místa patří šlachy na předloktí a zápěstí nebo Achillova šlacha. Nejjednodušším způsobem, jak zánětu předcházet, je dopřát si dostatečný odpočinek a pravidelný strečink.

Zánět netrápí jen sportovce, riziková je i kancelářská práce
Zánět netrápí jen sportovce, riziková je i kancelářská práce

Pomůže ledování, klid, ale i laserová terapie

Pokud vás zánět trápí jen krátkodobě, vyzkoušejte ledování. Než ale začnete místo chladit, je dobré mít lékařem potvrzenou diagnózu. Podobná bolest totiž může doprovázet i syndrom karpálního tunelu nebo artrózu, kterým naopak chlad neprospívá. Základ ale je omezení pohybu zánětlivého místa. K tomu může pomoct tejpování nebo ortéza. Jako doplněk léčby vyzkoušejte Aulin gel. Rychle vám uleví od bolesti a zánět léčí.

Léčbu můžete podpořit stále oblíbenější laserovou terapií. Paprsek laseru dodá buňkám energii, podpoří hojení, ale také pomůže snížit otok a utišit bolest. Vyzkoušejte i obklady nebo koupel z borovicového jehličí. Nezapomeňte podpořit své tělo stravou a zařaďte do jídelníčku více bílkovin, hořčíku a draslíku.

Neléčený zánět šlach může způsobit další komplikace

Délka léčby zánětu je individuální a záleží na jeho rozsahu. Onemocnění nepodceňujte, protože neléčený zánět šlach se může rozšířit i do okolních šlach a vláken. Čím dříve začnete bolesti věnovat pozornost, tím rychleji se jí zbavíte. Pokud ale neustupuje a naopak se zhoršuje, navštivte svého lékaře.

Co pomohlo vám, pokud jste někdy zánět šlach měli? Podělte se o vaše rady s ostatními na našem Facebooku.

Aulin 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.