Jak sportovat proti bolestem pohybového aparátu

Mezi vhodnou prevenci proti bolestem pohybového aparátu je bezesporu pravidelné cvičení.

Důležité také je, že pohyb uvolňuje endorfiny, tedy „hormony štěstí“. Podle odborníků je dokonce stejně účinný jako léky proti depresím či úzkosti.

Ze sportů se doporučují zejména ty, které mají příznivý vliv na zádové svalstvo. Patří mezi ně jóga, tai-chi, pilates, power jóga, bodystyling a další podobná cvičení. Nikdy byste ale při cvičení neměli překonávat bolest. Pokud se objeví, je třeba hned zmírnit jeho intenzitu. Pokud nejste zvyklí sportovat, stačí i pravidelná chůze.

Pokud vás již bolí záda a chcete proti tomu bojovat pohybem, je nejlepším řešením plavání. Páteř si odpočine od zátěže, protože vás nadnáší voda. Pokud ovšem plavete s hlavou vystrčenou nad vodu, je to spíše kontraproduktivní. Silně tak totiž namáháte krční páteř. Vůbec nejprospěšnější je plavání na znak.

Doporučeníhodná je turistika, nordic walking či běžkování. Pokud chcete běhat, tak opravdu jen rekreačně a nejlépe v přírodě, protože na tvrdém povrchu se otřesy přenášejí do spodní části páteře, která tím trpí.

Páteři udělá dobře i kondiční posilování, a to nejen zádových, ale překvapivě i břišních svalů. Pomáhají totiž správnému držení těla. Jsou-li ochablé, přispívají k vytváření nepřirozeného zakřivení páteře. Platí ovšem: všeho s mírou. Přílišná zátěž vám může uškodit.

Při bolestech zad se raději vyhýbejte sportům, při nichž je nutné různě vyskakovat, tedy v podstatě všem kolektivním míčovým hrám od fotbalu přes volejbal po basketbal. Nevhodné jsou také ty, které zatěžují organismus jednostranně, tedy například tenis, squash či golf. Zapomeňte také na cyklistiku, při níž jsou záda nadměrně zatížena.