Máte sedavé zaměstnání? Protáhněte se s pár jednoduchými cviky

Se ztuhlými zády, bolestmi krční páteře a migrénami se potýká téměř 70 % populace – přesně tolik z nás totiž při své práci sedí. Pokud mezi ně patříte i vy, sedíte shrbení a protahovali jste se naposledy při tělocviku na škole, zpozorněte. Máme pro vás několik jednoduchých cviků, které můžete provádět i v kanceláři.

Od ortopedických onemocnění po žilní trombózy

Vyhněte se nepříjemným zdravotním potížím. Při sezení u stolu v práci střídejte polohy, pravidelně se protahujte, dělejte si kratší přestávky a hlídejte si, jak na židli sedíte. Současně zvažte, že začnete posilovat zádové svalstvo a zpevnění středu těla, které funguje právě jako opora pro záda.

Správný sed je základ. Jak na něj?

  • Chodidla mějte opřená celou plochou o podlahu, kolena pokrčená v pravém úhlu jsou přímo nad kotníky.
  • Pánev udržujte v neutrálním postavení tak, abyste měli mírně prohnutá bedra. Pomůže vám s tím třeba pořízení menšího nafukovacího míčku nebo srolovaný ručník. Tuto oporu ale používejte jen občas a raději se snažte udržovat polohu bederní páteře pomocí aktivity hlubokého stabilizačního systému trupu.
  • Krční páteř udržujte jen lehce prohnutou, a protože máme tendenci posouvat hlavu vpřed k monitoru, zaměřte se na její mírný posun vzad a lehce skloňte bradu směrem k hrdlu.
Správné sezení na židli

Protahujte se pravidelně

Pojistěte si, že nebudete shrbení v jedné pozici několik hodin, nastavením upozornění na každých 45 až 55 minut, které vás upozorní, že je čas na malou přestávku a protažení. Během cviků pravidelně a zhluboka dýchejte a pokud je vám některý cvik nepříjemný, přestaňte s ním a přesuňte se k dalšímu. U každého cviku provádějte vždy pět opakování – na obě strany a s oběma rukama.

Cviky, které protáhnou tělo a proberou mysl

Uvolněte krční páteř

Pohodlně se posaďte, uvolněte ramena a ruce si položte na opěrky židle. Pomalu otáčejte hlavou doleva a doprava, v každé pozici setrvejte do úplného výdechu a s nádechem pokračujte otáčením hlavy k druhému rameni.

Protáhněte ramena a ruce

Rovně se posaďte, ruce spusťte volně podél těla a rameny kružte pětkrát dozadu, pak pětkrát dopředu. Poté natáhněte ruce před sebe a chyťte se jednou rukou za loket té druhé. Zhluboka se nadechněte a s pomalým výdechem zatlačte dlaní nebo předloktím do lokte protahované ruky.

Protažení v práci

Nezapomeňte na ruce

Začněte kroužit zápěstím na obě strany. Po pěti opakováních natáhněte jednu ruku před sebe dlaní vzhůru. Druhou rukou uchopte prsty natažené ruky, zhluboka se nadechněte a s výdechem ohněte dlaň směrem dolů.

Pravidelné procvičování rukou

Procvičte záda a trup

Chyťte se oběma rukama jedné strany opěradla své židle a podívejte se směrem za sebe. Zhluboka se nadechněte a s výdechem se dostávejte do krajní polohy, kdy se co nejvíce vytočíte do strany.

Nakonec se jděte trochu projít

Na závěr cvičení se třeba projděte do kuchyňky na čaj, odskočte si na toaletu nebo zajděte za kolegou na kus řeči. Po krátké procházce se můžete vrátit k práci. Uvidíte, že budete protažení a osvěžení a všechno vám hned půjde lépe od ruky.

Procházka

TIP: Pokud protahování nestačí a záda bolí ostošest, zvítězte nad bolestí s Aulin gelem. Prostoupí pokožkou a účinkuje přímo v postiženém místě.

Pomohly vám naše protahovací cviky nebo máte tip na jiné? Podělte se s námi v komentářích na Facebooku.

Aulin 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.