Jak na běhání s radostí a bez bolesti?

Ať už je vaší motivací lepší fyzička nebo spalování tuků, běh je skvělou volbou. Je to jeden z nejpřirozenějších a nejdostupnějších sportů. Stačí obout tenisky a vyrazit. Většina běžců se ale při běhání setká s bolestí. Přečtěte si naše tipy, jak tomu předejít a užít si spoustu naběhaných kilometrů.  

Kvalitní boty jsou základ 

Správně padnoucí boty ovlivní nejen váš pocit z běhu, ale hlavně běžeckou techniku. Jak běžecké boty vybírat? Nenakupujte naslepo online, ale raději zajděte do specializované sportovní prodejny, kde vám s výběrem poradí podle diagnostiky došlapu. 

Design stranou. Běžecké boty nikdy nevybírejte jen podle jejich vzhledu. Velikost zvolte o něco větší, než máte u obuvi na normální nošení. Věděli jste, že míry nohou se v průběhu dne mění? K večeru se noha zvětšuje, proto nakupujte boty spíš odpoledne než ráno. Na návštěvu obchodu si vyhraďte dostatek času a přibalte sportovní ponožky. Ty pravé boty vám sednou tak, že pomalu ani nebudete vědět, že je máte na noze. V žádném případě vás nesmí nikde tlačit. 

Vybrat správné boty vám nejlépe pomůžou ve specializované prodejně
Vybrat správné boty vám nejlépe pomůžou ve specializované prodejně 

Dbejte na techniku

Běhat správně chce cvik. Držte tělo v napřímené poloze a nehrbte se. Uvolněte ramena a pokud v nich cítíte napětí, vyklepejte ruce. Dopadejte na špičku až střed chodidla. Ale nepřehánějte to a dejte na svůj pocit – přílišné cupitání totiž může způsobit zánět Achillovy šlachy. Dopad na patu není vhodný vůbec, protože příliš zatěžuje klouby. Snažte se dýchat do břicha a pokud začnete dýchat mělce, zpomalte. Předejdete tak přetěžování krční páteře. 

TIP: Pokud vás stejně bolest doběhne, sáhněte po Aulin gelu. Působí přímo v bolestivém místě a má příjemný chladivý efekt.

Zátěž přidávejte postupně

Běh je díky endorfinům návykový a není lehké mu nepropadnout. Ale nepřehánějte to. Pokud s běháním začínáte, střídejte běh s chůzí a dopřávejte si dostatek času na regeneraci. Běhat každý den není zdravé ani pokud jste ostřílení běžci. Je opravdu důležité zařadit do programu také odpočinek. Přílišná zátěž je totiž jednou z nejčastějších příčin běžeckých zranění. 

Nemůžete bez sportu vydržet? Dejte přednost plavání nebo posilování. Změnou pohybového stereotypu předejdete přetížení jednotlivých svalových skupin. 

Nezapomínejte na rozcvičku 

Před během nastartujte své tělo dynamickým strečinkem. Protahujte se v pohybu a nesnažte se vydržet v krajních pozicích. Zvýšíte tak efektivitu svalů i kloubní pohyblivost a snížíte riziko zranění. Po běhu naopak zařaďte strečink pasivní, který vám pomůže s regenerací. Několik vteřin zůstaňte v poloze, ve které cítíte mírný tah. Nikdy by vás ale nemělo protahování bolet. Více informací se dozvíte v našem předchozím článku.

Strečink jako součást vašeho tréninku 
Strečink jako součást vašeho tréninku 

Pokud se zranění přeci jen objeví, neběhejte přes bolest. Tím zranění jen zhoršíte a prodloužíte dobu rekonvalescence. Dopřejte tělu potřebnou péči, ať si můžete užívat dalších kilometrů co nejdříve. 

Jaké jsou vaše zkušenosti s běháním? Dejte nám vědět do komentářů na našem Facebooku.

Aulin 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.