První pomoc při natažení svalu: Jak si ulevit od bolesti?

Přecenili jste své síly při sportu, zanedbali rozcvičku nebo udělali prudký pohyb, který se vašemu tělu moc nezamlouval? Pak vás určitě už někdy „odměnila” prudká bolest z nataženého svalu. Co v takovém případě dělat a jakou zvolit první pomoc? Prozradíme vám v našem článku.

Ohrožení jsou i „sváteční” sportovci

Naše svaly jsou tvořeny svalovými vlákny, která jsou v neustálém napětí. Ve chvíli, kdy se nadměrně a rychle napnou, může dojít k jejich poranění a vzniku drobných trhlinek. Nejběžnějším zraněním je natažení svalu, ke kterému dochází často při sprintu nebo zvedání těžkých závaží, může vás ale překvapit i při špatném došlapu nebo podklouznutí při chůzi. Často zaskočí i ty, kdo chtějí mít každý pohyb co nejrychleji za sebou a odbudou rozcvičku. Svaly totiž nedostanou šanci se před aktivitou pořádně protáhnout a zahřát, čímž jsou k poranění náchylnější.

Natažený sval po pádu
Sval si můžete natáhnout i při prudkém pohybu během sportování

Po zranění nechoďte přes bolest

Prvním příznakem je silná bolest doprovázená pocitem stažení a ztuhlosti svalu a v místě zranění se může objevit otok. Nejdůležitější je okamžitě přerušit pohybovou aktivitu a sval dál nenamáhat. Nedoporučujeme ani snažit se „to rozhýbat”, můžete si totiž ještě víc ublížit a prodloužit tak dobu rekonvalescence.

Ledování kolene
První den zranění pravidelně a dostatečně ledujte, zmírníte otok a ulevíte si od křečí

Jak se co nejrychleji vrátit zpátky do hry?

  • Postižené místo pravidelně ledujte. Můžete k tomu použít gelové polštářky, které se chladí v mrazáku. Přikládejte je každé 2 hodiny na 10 až 15 minut.
  • Mazejte sval gelem nebo krémem na bolavé svaly. Sáhněte třeba po Aulin gelu, který prostoupí pokožkou přímo do bolestivého místa.
  • Zranění můžete zafixovat tejpovacími páskami nebo elastickým obinadlem, zmírníte tak napětí.
  • Doplňte hořčík, který uvolňuje svalové zatuhnutí a uleví vám od bolestivých křečí.

Než se natažený sval zcela zahojí, trvá to zpravidla dva týdny. Během nich si dopřejte klidový režim a pokud je to alespoň trochu možné, postiženou partii vůbec nezatěžujte. Po prvním dnu ledování je vhodné sval naopak zahřívat, pomoct si můžete i citlivou masáží s hřejivou mastí. S aktivitami po uzdravení začínejte pozvolna.

Tejpovací pásky na fixaci svalů
Na pomoc můžete vzít i tejpovací pásky, kterými svaly zafixujete

Nejlepším lékem je prevence

Pokud se chcete pro příště natažení svalu vyhnout, dodržujte několik jednoduchých pravidel, kterými možnost poranění snížíte na minimum:

  • Před sportováním i po něm se pořádně protáhněte a nezapomeňte ani na rozcvičku, kdy si svaly zahřejete.
  • Málokdo holduje ledové sprše, když se ale překonáte, vaše svaly budou rychleji regenerovat.
  • Po sportovním výkonu nezapomeňte doplňovat živiny – nejprve sacharidy, poté bílkoviny.
  • Dbejte na dostatek hořčíku, který snižuje únavu a vyčerpání a zmírňuje svalové napětí. Pokud si nejste jistí, že ho přijímáte dostatek ve stravě, sáhněte třeba po doplňcích stravy.

Co pomohlo vám, pokud jste si někdy natáhli sval? Podělte se o vaše rady s ostatními na našem Facebooku.

Aulin gel 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.