Rozlučte se s bolestí svalů: pomůže masáž, hořčík i aromaterapie

Přecenili jste svoje síly při sportování nebo jste vynechali strečink a dostihlo vás svalové napětí? Příčinou může být hromadění kyseliny mléčné nebo malé trhlinky ve svalech způsobené přetížením. Nenechte se omezovat ve svých oblíbených aktivitách a přečtěte si naše tipy, jak svaly co nejrychleji uvolnit.

Masáž uvolní celé tělo i mysl

Dobrá masáž pomůže odstranit svalové napětí, zvýší prokrvení a urychlí regeneraci svalové tkáně. Před první návštěvou masérského salonu vybírejte pečlivě nejen maséra, ale i typ masáže. Druhů je nespočet, tak dopřejte vašemu tělu to, co zrovna potřebuje. Pokud vás trápí bolesti svalů nebo křeče pravidelně, zvažte zařazení masáže alespoň jednou za měsíc. Uvolnit svaly manuálně můžete i sami doma – skvělou pomůckou k tomu je masážní válec.

Nechte se unést vůní máty a eukalyptu

Aromaterapie je zjednodušeně řečeno léčení pomocí vůní. Při ztuhlosti svalů oceníte zejména éterické oleje z máty nebo eukalyptu, které příjemně chladí. Kromě inhalace olejů je můžete aplikovat přímo na místo bolesti, ale ve zředěné formě, které dosáhnete smícháním s nosným olejem, kterým je třeba kokosový nebo arganový olej.

Éterické oleje v sobě ukrývají charakteristické vlastnosti rostliny, a proto při jejich výběru dbejte na to, z jakého zdroje pocházejí a vybírejte pouze ty 100% přírodní. Pokud vás aromaterapie neláká a raději sáhnete po některém z léčivých gelů, vyzkoušejte Aulin gel. Příjemně chladí a rychle vám uleví od bolesti.

Žena nanáší olej na bolestivé místo
Esenciální olej můžete smíchat s nosným olejem a nanést přímo na bolestivé místo

Odpočinek může pomoct, ale nic se nesmí přehánět

Pokud se vám jako nejlepší varianta jeví jen se svalit na gauč, dobře si to rozmyslete. Lehký odpočinek vám sice prospěje, ale při bolesti svalů je naopak účinné zařadit pomalejší pohybovou aktivitu, která pomůže tělu k rychlejší regeneraci. Vždy přihlížejte ke své fyzické kondici, někomu může pomoct lehký klus, jinému udělá dobře plavání. Nedělejte ale nic přes bolest, pohyb musí být příjemný. Pokud bolest přetrvává víc než sedm dní nebo se dokonce zhoršuje, neváhejte a navštivte svého lékaře.

Na vině může být nedostatek hořčíku

Jednou z příčin bolesti svalů může být i nedostatek magnesia. To, že vám chybí hořčík se může projevovat také záškuby v očích, nespavostí, bolestí hlavy a celkovou únavou. Sáhněte tedy po kvalitním doplňku stravy s hořčíkem a nebo vyzkoušejte hořčíkovou koupel. Magnesium se totiž dobře vstřebává i přes kůži.

Protahování před a po cvičení
Předcházejte bolesti svalů pravidelným protahováním

S pořádným protažením nejdál doběhnete

Tuhnutí a křeče postihují zejména zkrácené svaly. Výraznou úlevu vám tak může přinést důkladný strečink. Pokud vás nebaví protahování doma, vyzkoušejte hodiny jógy. Klasická jóga zahrnuje pomalé protahování a posilování svalů tahem, což vám nejen uleví od bolesti, ale pravidelné cvičení slouží jako skvělá prevence dalších svalových zranění. Jestli máte svaly výrazně zkrácené, zvažte i návštěvu fyzioterapeuta, který vám poradí se správnými cviky.

Aulin 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.