Co jíst a pít při bolestech zad

Jedním z úhlavních nepřátel páteře je nadváha. Nejenže přebytečný tuk vede k ochabování svalstva, což má za následek nesprávné držení těla, ale často také tuk na zátylku vychyluje hlavu nepřirozeně kupředu a napíná svaly na šíji a přední části krku. To vše způsobuje bolesti zad.

Základní zbraní proti bolesti zad je pohyb, což platí i nadváhu. Pokud se tedy pravidelně věnujete nějaké pohybové aktivitě, zabíjíte tím vlastně dvě mouchy jednou ranou. Můžete se začít věnovat běhání, nebo chcete-li něco jen na doma, strečink je to správné. Důležitá ale samozřejmě je vyvážená strava. Při snižování hmotnosti nejde o to, abyste konzumovali jídla, která vám nechutnají, ale aby váš jídelníček byl co nejpestřejší. A především: jídla nesmí být v nadbytečném množství.

Obecně se doporučuje snižovat množství tuku v jídle, obsahují jej zejména sladkosti, tučná masa a sýry, uzeniny, sladké pečivo a podobně.

Naopak byste měli zvýšit objem vlákniny v jídelníčku (ovoce, zelenina) a bílkovin (libové maso, ryby či nízkotučné mléčné výrobky).

A důležité je také zamyslet se nad tím, co pijete. Můžete jíst sebevyváženěji, ale když si k jídlu dáváte sladké nápoje či pivo, veškerá vaše snaha přijde vniveč.

Bolest zad také může způsobovat osteoporóza způsobující řídnutí kostí. Podstatnou část prevence této nemoci tvoří strava. Chcete-li se vyhnout bolestem zad způsobených osteoporózou, měli byste jíst potraviny bohaté na vápník, jako jsou mléčné výrobky, mandle, mák, ale také výrobky obsahující vitamín D (mořské ryby či vejce), bez kterého by se získaný vápník nevstřebal do kostí.