Co jíst a pít při bolestech zad

Jedním z úhlavních nepřátel páteře je nadváha. Nejenže přebytečný tuk vede k ochabování svalstva, což má za následek nesprávné držení těla, ale často také tuk na zátylku vychyluje hlavu nepřirozeně kupředu a napíná svaly na šíji a přední části krku. To vše způsobuje bolesti zad.

Pohybem proti bolesti zad

Základní zbraní proti bolesti zad je pohyb, což platí i nadváhu. Pokud se tedy pravidelně věnujete nějaké pohybové aktivitě, zabíjíte tím vlastně dvě mouchy jednou ranou.

Ideální vnější aktivita je běhání. Při dodržení několika tipů, vám bude běhání přinášet radost a nebudete pociťovat žádnou bolest. Pokud naopak hledáte něco na doma, strečink je to správné. Tímto jednoduchým cvičením minimalizujete riziko poranění během sportu a hlavně zvyšujete svalovou efektivitu.

Dbejte na pestrý jídelníček

Důležitá ale samozřejmě je vyvážená strava. Při snižování hmotnosti nejde o to, abyste konzumovali jídla, která vám nechutnají, ale aby váš jídelníček byl co nejpestřejší. A především: jídla nesmí být v nadbytečném množství.

Obecně se doporučuje snižovat množství tuku v jídle, obsahují jej zejména sladkosti, tučná masa a sýry, uzeniny, sladké pečivo a podobně. Naopak byste měli zvýšit objem vlákniny v jídelníčku (ovoce, zelenina) a bílkovin (libové maso, ryby či nízkotučné mléčné výrobky).

A důležité je také zamyslet se nad tím, co pijete. Můžete jíst sebevyváženěji, ale když si k jídlu dáváte sladké nápoje či pivo, veškerá vaše snaha přijde vniveč.

Jezte potraviny bohaté na vápník

Bolest zad také může způsobovat osteoporóza způsobující řídnutí kostí. Podstatnou část prevence této nemoci tvoří strava. Chcete-li se vyhnout bolestem zad způsobených osteoporózou, měli byste jíst potraviny bohaté na vápník, jako jsou mléčné výrobky, mandle, mák, ale také výrobky obsahující vitamín D (mořské ryby či vejce), bez kterého by se získaný vápník nevstřebal do kostí.

Trpěli jste někdy bolestmi zad a podařilo se vám z toho vyléčit? Podělte se s nami v komentářích na Facebooku.

Aulin gel 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.