Zánět Achillovy šlachy: Jak na léčbu i prevenci? 

Achilovka je nejsilnější šlacha lidského těla. Propojuje lýtkový sval s patou a používáme ji při každém kroku, proto je její zánět velmi nepříjemný. Přečtěte si, jak ho léčit a příště mu předejít.

Onemocnění nejen sportovců

Zánět Achillovy šlachy trápí nejčastěji běžce, fotbalisty nebo tenisty. Způsobuje ho totiž dlouhodobé přetěžování, prudké nárazy nebo rychlé změny směru pohybu. Toto onemocnění ale hrozí i rekreačním sportovcům – pokud se ke cvičení vracíte po delší době, můžete mít šlachu oslabenou a zánět si způsobit přílišnou nárazovou zátěží. Další rizikovou skupinou jsou lidé, kteří tráví hodně času na nohou, například číšníci. 

Jaké jsou příznaky zánětu Achillovy šlachy?

Zánět Achillovy šlachy se projevuje bolestí, otokem, zarudnutím a vrzáním šlachy při pohybu. Místo bývá na pohmat teplejší a citlivější. Bolest se objevuje zejména při zátěži a příznaky postupně zesilují. Pozorovat může také ztuhlost šlachy, která se nejvíce ozývá po ránu.

S určením diagnózy vám pomůže lékař, který dotykem odhalí přesnou lokalizaci bolesti, případně provede rentgen, ultrazvuk nebo magnetickou resonanci, aby vyloučil další možné příčiny bolesti. 

Místo zánětu Achillovy šlachy
Místo zánětu bývá na pohmat teplé a citlivé 

Jak léčit zánět Achillovy šlachy?

Pro vyléčení zánětu Achillovy šlachy je nejdůležitější klidový režim a omezení fyzické zátěže. Rekonvalescenci může urychlit návštěva fyzioterapeuta, který vám poradí vhodné cvičení, případně terapii rázovou vlnou nebo laserem. Ulevit šlaše od přetěžování pomůže také tejpování.

Společně s fyzioterapeutem můžete přijít na nevhodné pohybové vzorce, které mohou potíže způsobovat. Přispět ke snížení zánětu pomůže i zdravá strava. Úlevu od bolesti vám přinesou analgetické gely – Aulin gel účinkuje přímo v bolavém místě a léčí zánět.

Tejpování nohy
Ulevit od bolesti pomůže také tejpování 

Jak snížit riziko zánětu?

Prevencí proti zánětu Achillovy šlachy je vhodná obuv, ublížit ale mohou také příliš těsné ponožky, které šlachu stahují. Pokud máte potíže s chodidly, vyzkoušejte ortopedické vložky na míru. Před fyzickou aktivitou nezapomínejte na protažení a rozhýbání. Vhodné je zařadit také cviky na mobilitu kotníku a posílit lýtkové svaly.

V případě, že se sportem začínáte nebo se k pohybu znovu vracíte po pauze, zvyšujte zátěž postupně. Pozor dávejte také na podpatky. Přivodili jste si zánět běháním? Zaměřte se na správnou techniku běhání – běh příliš přes špičky totiž riziko zánětu zvyšuje. 

Dva lidé dělají strečink
Rozhýbání před fyzickou aktivitou je základ prevence 

Pokud už vás zánět dostihl, léčbu nepodceňujte. Včasná léčba pomůže předejít chronickému zánětu, v jehož důsledku je šlacha náchylnější k přetržení.

Aulin gel 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.