Jak správně ležet

Základem správného ležení je kvalitní matrace. Pokud máte v posteli molitan, všechny rady o správných polohách při odpočinku vám jsou nanic.

Matraci si pečlivě vybírejte (v mladším věku spíše tvrdší, po čtyřicítce měkčí, každopádně se musí umět přizpůsobit páteři) a nejméně jednou za deset let ji vyměňte.

Také polštář rozhoduje o tom, zda vás druhý den ráno bude bolet krční páteř či nikoliv. Obecně lze říci, že mít příliš mnoho pod hlavou není dobré. Doporučují se takzvané anatomické polštáře, které zajišťují, že páteř nevybočuje ze své přirozené pozice.

Při spánku se převalujeme, těžko tedy ovlivníme, v jaké pozici v noci setrváme nejdéle. Přesto se tomu lze do značné míry naučit, ovlivňuje nás především to, v jaké poloze usínáme.

Zdravé je hlavně spaní na zádech s rukama podél těla, kdy je páteř rovná. Pokud si však hlavu podložíte vysokými polštáři, škodíte tím krční páteři. Stejně je to se spaním „na hvězdici“, kdy máte ruce položené kolem hlavy. Jestliže usínáte na boku, radí odborníci spát na pravé straně, při níž je volné srdce a i páteř je v přirozené poloze. Snažte se ale příliš nekrčit kolena a nedávejte si ruku pod hlavu, namáháte tím kolenní a ramenní klouby. Naopak nejméně vhodný je leh na břiše s hlavou vytočenou do strany.