Projezte se ke zdravým svalům a šlachám

Pro správnou funkci svalů a šlach potřebuje naše tělo minerály a vitamíny, které si neumí samo vytvořit. Důležitou roli proto hraje správná výživa. Přečtěte si v našem článku tipy, co do jídelníčku zařadit, abyste si mohli užívat pohybu naplno a bez bolesti.

Přidejte bílkoviny nejen pro růst svalů

Pokud jídlu nevěnujete dostatek pozornosti, snadno se vám může stát, že jíte více sacharidů na úkor bílkovin. Bílkoviny jsou podstatné nejen pro růst svalové hmoty, ale i pro celkové fungování organismu. Jsou základní jednotkou orgánů, svalů i součást hormonů a enzymů. Ideálně byste měli přijmout 0,8 gramu bílkovin na kilogram své váhy, ale pokud aktivně sportujete, může to být i jednou tolik.

Jednoduchým způsobem, jak si příjem bílkovin pohlídat, je snažit se je zařadit do každého jídla. Kombinujte rostlinné i živočišné bílkoviny a zajistěte tak vašemu tělu větší spektrum potřebných látek.

Skvělým zdrojem bílkovin jsou:

  • maso a ryby,
  • mléčné produkty,
  • vejce,
  • luštěniny.

Pokud jste vegani, nebojte se sáhnout po některém z rostlinných proteinových prášků, který vám pomůže doplnit denní příjem bílkovin i dalších důležitých látek. Nedostatek živin nemusí ale způsobit jen špatné stravování. Na vině může být i vyčerpání organismu, a proto je důležité dbát na celkovou životosprávu.

Tip: Pokud máte ke svačině chuť na ovoce, doplňte ho o tvaroh, řecký jogurt nebo ho rozmixujte s kefírem. Zasytí vás na delší dobu a doplníte potřebné bílkoviny.

kurkuma a vitamíny v misce
Kurkumu můžete přidávat do pokrmů nebo ji užívat v kapslích

Kurkuma je pravý poklad kuchyně

Kurkuma pochází z Asie a stejně jako u zázvoru používáme při vaření její kořen. Charakteristickou žlutou barvu jí poskytuje kurkumin, který má pro vaše tělo spoustu benefitů. Pozitivně ovlivňuje pevnost kostí, tkání i chrupavek a pohyblivost kloubů. Zároveň působí proti zánětům, a tak vám pomůže předcházet potížím s přetíženými šlachami. Pokud vám kurkuma nechutná, můžete ji užívat v kapslích, do kterých se pro lepší vstřebatelnost přidává ještě výtažek z pepře.

Zkuste to s „céčkem” nejen v boji proti chřipce

Vitamín C má většina z nás spojený jako vitamín na posílení imunity, ale věděli jste, že je nezbytný i pro zdravé kosti a svaly? Podílí se na tvorbě kolagenu, který je základem všech pojivových a podpůrných tkání. Mimo to je „céčko” skvělým antioxidantem, slouží k ochraně svalů před poškozením a podílí se na jejich regeneraci. Tělo si ho samo vyrobit neumí, a tak ho musíme doplňovat stravou nebo doplňky stravy. Jezte proto dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Rakytník, brokolice nebo červená paprika patří mezi nejbohatší zdroje. Že nejvíce vitamínu C obsahují citrusy, je rozšířeným mýtem. A například černý rybíz ho obsahuje čtyřikrát víc než pomeranč.

Brokolice je významný zdroj vitamínu C
Brokolice je významný zdroj vitamínu C

Přecházejte potížím dostatkem vápníku

Vápník je důležitou stavební jednotkou nejen kostí, ale i vazů a šlach. Jeho nedostatek vám proto může způsobit nepříjemné problémy. Vápník najdete třeba v máku, mořských řasách nebo rybách, které obsahují i prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Zaměřte se také na vitamín D, který se postará o jeho správné vstřebávání.

Každý jsme jiný, a tak i tělo každého z nás má rozdílné potřeby. Při stravování i výběru doplňků stravy vždy volte podle svého životnímu stylu. Pokud vás někdy přeci jen bolest svalů nebo šlach zaskočí, vyzkoušejte Aulin gel, který rychle prostoupí pokožkou přímo do bolestivého místa.

Aulin 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.