PODVRTNUTÍ KOTNÍKU
 

PODVRTNUTÍ KOTNÍKU

Podvrtnutí kotníku (správně podvrtnutí hlezna nebo podvrtnutí hlezenního kloubu) je jedním z nejčastějších zranění vůbec. Je velmi obvyklé nejen u sportovců a mnohdy se opakovaně vrací.

K podvrtnutí dochází, dostane-li se kotník do nepřirozené pozice a vinou toho dojde k natažení, natržení či dokonce přetržení vazů.

Aulin gel podvrtnuti kotnikuMéně závažné případy lze vyřešit samoléčbou. Na zraněnou nohu se v takovém případě nesmí stoupat a měli byste ji mít výš než srdce, aby byl otok co nejmenší.

Dále je třeba zraněný kotník okamžitě začít ledovat (jednou za dvě hodiny na 15 až dvacet minut, nikdy nedávejte led na holou kůži, protože byste si způsobili omrzliny) a pevně stáhnout obinadlem. Vhodné je také použít lék s protizánětlivými a bolest tišícími vlastnostmi jako je například Aulin gel.

Pokud však bolest neustává ani po pár hodinách, je příliš velká, kotník hodně otekl (nebo otok nemizí) či se objeví krevní výron, raději vyhledejte lékaře co nejdříve.

Prevencí podvrtnutí kotníku je pevná a kvalitní obuv. Měla by být spíše širší na pevné podešvi s malým podpatkem. Zvláště to platí při sportování (především u fotbalu, basketbalu, atletice, běhání a podobně) a turistice.