BOLESTI ZAD
 

BOLESTI ZAD

Bolesti zad jsou považovány za civilizační onemocnění. Zažilo je 80 procent lidí a jsou dokonce častější než bolesti hlavy.

Tři čtvrtiny bolestí si způsobujeme sami špatným držením těla, při kterém se některé svaly přetěžují a jiné naopak nevyužívají, a nedostatkem pohybu. Stále totiž podceňujeme cvičení – přitom právě ono je pro zdravá záda vůbec to nejdůležitější.

Aulin-gel-bolest-zadBolesti zad jsou často následkem sedavého zaměstnání, kdy sedíme v nepřirozené poloze a všelijak se kroutíme. Málokdo (a to se týká i dětí u počítače) sedí z hlediska ergonomie správně: tedy se vzpřímenými zády a s koleny v úhlu devadesát stupňů.

Bolest zad vás může také chytnout z těžké a jednostranné práce. Řešením jistě není nepracovat, ale zajímat se o správné pracovní návyky, díky kterým můžete bolestem zad do značné míry předejít. Pokud můžete při práci střídat více činností, dělejte to co nejpravidelněji.

Bolest zad je také spojená s těhotenstvím, ovšem jejich příčina v tomto případě jen přechodná. Navíc jim lze předejít různými nenáročnými cvičeními, zvláště doporučovaná je jóga.

Záda vás samozřejmě mohou bolet v případě, že trpíte nadváhou či obezitou. Doporučení je jasné: každé shozené kilo vašim zádům uleví. Ale i když se vám zhubnout nedaří, nic nevzdávejte a snažte se alespoň pravidelně cvičit. Vaše záda to ocení.